Omladinski radnici učili su o vještinama javnog zagovaranja i komunikaciji s medijima

Drugi modul obuke za stručne saradnike za rad s mladima koju provodi Institut za razvoj mladih KULT, okupio je učesnike iz cijele Bosne i Hercegovine s ciljem jačanja njihovih kapaciteta u oblasti javnog zagovaranja i efektivne komunikacije s javnostima.

Tokom četiri intenzivna dana, polaznici su imali priliku da kroz praktične vježbe, diskusije i studije slučaja istraže ključne alate i strategije za uspješno vođenje zagovaračkih inicijativa u radu s mladima. Trener Aldin Alić predstavio je metode i korake u planiranju kampanja javnog zagovaranja, naglašavajući važnost identifikacije problema, mapiranja ključnih aktera i kreiranja jasnih poruka koje mogu utjecati na donošenje odluka u zajednici.

Polaznica obuke Nerma Omerčević iz KUD „Stijena“ iz Cazina podijelila je svoje utiske: „Drugi modul obuke za stručne saradnike za rad s mladima bio je izazovan, ali izuzetno koristan. Bavili smo se pitanjima javnog zagovaranja i komunikacije. Iako su teme bile kompleksne, naši predavači uspješno su nam približili sadržaj koristeći tehnike koje su nam pomogle da bolje razumijemo kako se nositi s izazovima u svakodnevnom radu s mladima. Zahvalna sam im na mnoštvu primjera iz vlastite prakse, odličnoj atmosferi, prilici da aktivno učestvujemo u radu i insistiranju na izlaženju iz zone komfora, jer je to ujedno i zona učenja.“

Drugi dio modula bio je posvećen temi komunikacije s javnostima, a taj dio vodio je trener Tahir Žustra. Fokus je bio na kreiranju jasnih i prilagođenih poruka za različite ciljne grupe, korištenju digitalnih kanala komunikacije i izgradnji pozitivnog imidža omladinskih inicijativa kroz učenje različitih tehnika, ali i na razvijanju vještina potrebnih u odnosu s medijima. Polaznici su na interaktivnim radionicama razvijali komunikacijske strategije i učili kako da svoje poruke prenesu na autentičan način koji će osigurati angažiranost željene ciljne grupe.

Mateja Topić iz Udruženja „Doživi Ramu“ istakla je koliko joj je koristan bio drugi modul: „Kroz rad na temama poput javnog zagovaranja i komunikacije u radu s mladima, stekla sam mnogo novih znanja i vještina. Treneri Aldin i Tahir su stvarali izuzetno angažiranu i prijateljsku atmosferu, što je obuku učinilo još produktivnijom. Osim učenja, bilo je i prostora za druženje i razmjenu iskustava s kolegama iz grupe, što je dodatno obogatilo cijelo iskustvo. Cjelokupni modul je bio sjajan, kako u smislu edukacije, tako i u pogledu međusobnog povezivanja i stvaranja novih prijateljstava.“

Učesnici su istakli kako su stečene vještine odmah primjenjive u svakodnevnom radu s mladima, posebno u kontekstu zagovaranja za bolje uslove obrazovanja, zapošljavanja i aktivnog učešća mladih u društvu.

„Kao omladinski radnici, posebno u manjim udruženjima, često se suočavamo s potrebom da preuzimamo različite uloge i zadatke zbog ograničenih resursa i kompetencija. Zato posebno cijenim priliku da učimo ispravne metode i dublje razumijemo stvarnu važnost svega što radimo u omladinskom sektoru. Pored predavanja, iskustva drugih polaznika su mi podjednako vrijedna lekcija. Neizmjerno mi je drago što cijela grupa dijeli strast prema omladinskom radu i što nam je svima istinski stalo do obuke. S nestrpljenjem iščekujem naredni modul i sve što nam donosi“ izjavio je Narcis Halilović iz „Bosanskog pozorišta” Tešanj.

Drugi modul obuke ponovo je pokazao koliko su ovakvi programi važni za jačanje kapaciteta stručnih saradnika za rad s mladima, ali i za kreiranje boljeg okruženja u kojem mladi mogu biti aktivni sudionici društvenih promjena.

Institut za razvoj mladih KULT nastavlja sa provedbom obuke, a naredni modul donosi nova znanja i alate za unapređenje rada s mladima!

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *