Treći modul obuke za stručne saradnike za rad s mladima, u organizaciji Instituta za razvoj mladih KULT, donio je bolje razumijevanje politika prema mladima, zakonskih okvira koji ih oblikuju te mehanizama koji omogućavaju njihovu efikasnu provedbu u lokalnim zajednicama. Učesnici iz cijele Bosne i Hercegovine imali su priliku upoznati se s konkretnim primjerima kako lokalna vlast može (i treba) odgovoriti na potrebe mladih, kao i s praktičnim alatima za zagovaranje boljih politika.
U fokusu modula bile su zakonske regulative koje definiraju prava i obaveze mladih, ali i odgovornosti institucija vlasti koje rade s njima. Poseban akcenat stavljen je na to kako lokalne vlasti mogu, kroz strateški i sistemski pristup, osigurati prostor za uključivanje mladih i unapređenje njihove pozicije u društvu. Kroz interaktivne radionice, polaznici su analizirali postojeće zakonske okvire, mapirali ključne aktere u politici prema mladima i učili kako izgleda dijalog između mladih i donosilaca odluka – ne samo u teoriji, već i kroz simulacije koje su se pokazale kao jedan od najdojmljivijih segmenata obuke.
„Treći modul omogućio mi je da bolje upoznam zakonske okvire i norme u kontekstu mladih u Bosni i Hercegovini. Atmosfera je bila predivna, a najviše me iznenadila simulacija dijaloga mladih i vlasti. Kroz ovu obuku naučio sam mnogo toga o mladima što ranije nisam znao, iako i sam pripadam toj dobnoj skupini. Uskoro se bliži kraj, kada ćemo svi zvanično postati stručni saradnici za rad s mladima – omladinski radnici“, izjavio je Lazar Marjanac iz Udruženja mladih za očuvanje kulturne baštine “Beli anđeo”.
Učimo jedni od drugih
Posebno inspirativan trenutak bio je susret s Enisom Mešetović, službenicom za mlade u Općini Ilijaš, koja je i sama prošla osnovnu obuku za službenike za mlade, kao i brojne seminare za jačanje kapaciteta službenika za mlade koje organizira Institut. Sa učesnicima je podijelila iskustva iz svog rada, izazove s kojima se susreće, ali i načine na koje nastoji biti most između institucija i mladih.
Polaznicima je bilo dragocjeno čuti iskustva iz prve ruke – kako izgleda kada u jednoj općini postoji neko ko razumije potrebe mladih i zna kako da ih uvrsti u zvanične dokumente i budžetske planove. Enisin primjer bio je snažan podsjetnik koliko je važno istovremeno ulagati i u omladinske radnike i u službenike za mlade – jer jedino zajedničkim djelovanjem mogu graditi održive politike koje mijenjaju stvarnost mladih.
Kafa sa svrhom: M1 – Prava za mlade
Treći dan modula obilježila je i posebna Kafa sa… M1 – Prava za mlade, prvom i jedinom političkom platformom u BiH čiji je fokus isključivo na mladima i njihovim potrebama.
U opuštenoj atmosferi, učesnici su razgovarali s Neviom Bruck, predstavnicom M1, o mogućnostima da se mladi organiziraju, aktivno učestvuju u donošenju odluka i zagovaraju politike koje direktno utječu na njihove živote. Kroz otvorenu razmjenu ideja, iskustava i kontakata, otvoreni su novi prostori za povezivanje i saradnju koja može dodatno ojačati omladinski rad u različitim lokalnim sredinama širom BiH.
Više od edukacije
Učesnici su naglasili da obuka nije samo prenošenje znanja – već prostor gdje se rađaju nova partnerstva, prijateljstva i ideje za inicijative koje imaju potencijal da mijenjaju lokalne zajednice.
„Ja sam zaista oduševljena, ne samo ovom obukom za koju sam imala čast da budem među odabranima, nego i radom Instituta. Treći modul mi je bio izuzetno koristan, pogotovo jer o politikama prema mladima nisam mnogo znala. Posebno me dojmila kafa sa Enisom – začinila je ovaj modul, a i samu obuku. Radim s mladima s poteškoćama u razvoju, tako da su mi stečena znanja prijeko potrebna. Sretna sam što sam dio ove obuke, a energija među nama učesnicima je zaista nevjerovatna“, rekla je Amela Džubur iz Centra za djecu i omladinu sa posebnim potrebama “Los Rosales”.
I ovaj modul je potvrdio važnost ulaganja u znanje, međusobnu podršku i saradnju između onih koji rade s mladima i onih koji donose odluke u njihovo ime. Institut se već priprema za naredni, ujedno i završni modul, koji će donijeti nova znanja, inspiracije i zajednička promišljanja o boljoj budućnosti za mlade u BiH.
Ostavi komentar