Obuka koja mijenja perspektivu službenika za mlade

U sklopu kontinuiranih napora za unapređenje položaja mladih u Bosni i Hercegovini, Institut za razvoj mladih KULT organizira Osnovnu obuku službenika za mlade. Ova obuka okuplja predstavnike jedinica lokalnih uprava s ciljem unapređenja njihovih vještina i znanja u ključnim područjima koja direktno utječu na rad lokalnih uprava sa mladima. Službenici za mlade su spona između mladih, omladinskog sektora i lokalne uprave.

Jedan od ključnih elemenata obuke je rad na jačanju kapaciteta službenika za zagovaranje i lobiranje. Kroz četvrti modul službenici su se upoznali s učinkovitim strategijama kako zastupati interese mladih i osigurati da glas mladih bude prepoznat u procesima donošenja odluka, te da se u lokalnim upravama donose i provode mjere koje unaprjeđuju rad uprava sa mladima. Poseban naglasak stavljen je na vještine potrebne za planiranje i provedbu zagovaračke inicijative.

Na obuci za službenike za mlade, pored ostalog, imali smo priliku razraditi temu lobiranja, različite načine lobiranja i zagovaranja njihove pozitivne uticaje na lokalnu zajednicu. Pored toga, kao učesnik, imao sam priliku da se fokusiram i na političke procese, koji su ključni za razumjevanije kako se lobiranje uklapa u širi okvir donošenja odluka i formiranja politika za jednu zajednicu. Politički procesi, koji oblikuju donošenje odluka, moraju biti osnaženi i omogućiti svim građanima, a posebno mladima ravnopravan pristup uticanju na politike koje oblikuju njihove živote. Osnovna obuka službenika za mlade koja se sastoji od 5 modula će svakako pomoći kako u profesionalnom smislu, tako i u privatnom. Razmjena dobrih praksi i iskustava iz ostalih jedinica loklane samouprave će pomoći da se unaprijede procesi koje provode lokalne zajednice, te usklađivanje programa i projekata na lokalnom nivou“, rekao je Begić Šehrudin, stručni savjetnik za sport, kulturu i mlade u Gradu Bihać.

Kako bi programi i mjere usmjereni na mlade bili bolje prepoznati i prihvaćeni, drugi važan segment obuke bio je posvećen odnosima s javnostima. Učesnici su učili kako strateški planirati komunikaciju s javnošću, izraditi plan medijske kampanje i koristiti društvene mreže za promociju aktivnosti. Naglašeno je da transparentnost i jasna komunikacija ka javnosti povećavaju povjerenje u programe za mlade  koje provode lokalne uprave. Službenici su analizirali primjere dobrih praksi, učili kako prilagoditi poruke različitim ciljnim grupama i koristiti primjer pozitivnih priča o mladima.

Za mene, kao službenika za mlade i informiranje korisnika usluga i nevladine organizacije u Gradskoj upravi Livno, sudjelovanje u osnovnoj obuci predstavlja važan korak u profesionalnom razvoju i osnaživanju mojih vještina. Ne smatram da je ova obuka puka formalnost, već prilika za stjecanje novih znanja i kompetencija koje će značajno utjecati na moj rad s mladima u našem gradu. Meni ova obuka pruža podlogu za dalji osobni rast i razvoj. Kroz interaktivne vježbe stekla sam bolji uvid u izazove s kojima se mladi susreću, te načine na koje im mi kao službenici u lokalnoj upravi možemo pomoći u prevladavanju tih prepreka. Ovo iskustvo me dodatno motiviralo da se aktivno uključim u rad s mladima, jer znam koliko je važno stvoriti podlogu za bolju suradnju i komunikaciju s mladima. Smatram da bolja budućnost za mlade u Livnu može samo proizići  kao plod zajedničke suradnje temeljene na boljem razumijevanju“, navela je Mariana Brčić iz Livna.

Kroz praktične vježbe, polaznici su imali priliku simulirati pripremu i provedbu konferencije za medije, vježbajući prezentaciju prijedloga i argumenata koji podržavaju potrebe mladih u njihovim zajednicama.

Obuka je pružila službenicima praktične alate i konkretne smjernice kako unaprijediti svoj rad. Dugoročno, očekuje se da će ove vještine doprinijeti boljoj artikulaciji potreba mladih, njihovom uključivanju u procese donošenja odluka i promociji pozitivnih promjena u društvu.

Ovaj program pokazuje da su kontinuirano ulaganje u edukaciju i jačanje mreže podrške ključni za stvaranje društva koje zaista sluša i osnažuje mlade.

Institut za razvoj mladih KULT već dugi niz godina organizira i provodi programe obuke službenika za mlade i certificiranje službenika, koji se bave radom sa mladima u gradskim, opštinskim/općinskim i kantonalnim organima vlasti. Program obuke sastoji se od 120 radnih sati, raspoređenih u pet obaveznih modula koji će se održati u periodu od juna do decembra 2024. godine u različitim gradovima u Bosni i Hercegovini. Dodjela certifikata uspješnim polaznicima/ama bit će upriličena u decembru ove godine. Obuka se provodi uz suglasnost Federalnog ministarstva kulture i sporta.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *