Mladi u Bosni i Hercegovini iz dana u dan pokazuju da nisu pasivni – oni djeluju, prave važne korake i donose značajne promjene u svojim zajednicama.
25. novembar Međunarodni je dan obilježavanja borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.
Upravo na ovaj datum, odlučili smo vam predstaviti narandžastu priču koju piše grupa mladih iz Gradačca. Udruženje mladih “FUTURA“ kroz projekat “Femicid ne poznaje granice, stoga nijedna žena više” odlučilo je govoriti o ovom problemu te kroz nekoliko važnih aktivnosti informirati zajednicu i raditi na podizanju svijesti o rodnoj ravnopravnosti, nasilju i posljedicama koje nasilje ostavlja.
Projekat su započeli posjetom Kuće za žene – Zmajevac, švicarske fondacije “Naš izvor”, u kojoj su smještene socijalno ugrožene žene i žene žrtve nasilja. Tokom posjete održana je kratka prezentacija kojom je predstavljen projekat i zagovaračka incijativa koju planiraju provesti na području Gradačca, a koja se tiče ravnopravnosti spolova, boljeg položaja žena i angažiranja psihološke pomoći za žene kojima je to potrebno.
Žene su pričale o svojim problemima, iskustvima, podijelile svoje životne priče i navele šta je to što bi u sistemu voljele promijeniti.
Susret je bio vrlo emotivan, a ovim ženama bilo je važno što ih je posjetilo udruženje mladih i upoznalo se s njihovim problemima.
“Mislim da je ova inicijativa vrlo korisna i potrebna našem društvu, kako bi se osnažile žene. Našu saradnju sa Udruženjem mladih “FUTURA” i učešće u aktivnostima smatram podrškom u pravom smislu te riječi, jer kroz ovu inicijativu ćemo na neki način educirati i ohrabriti žene da se izbore za svoja prava. Primarni problem žena smještenih ovdje, ali i općenito žena sa margine koje nisu izravno dio naše kuće jeste nedostatak samopouzdanja i hrabrosti da se žena kao individua uhvati “u koštac” sa problemima. Ova inicijativa posebno je značajna jer promovira adrese na koje će se žene moći obratiti, u cilju osnaživanja i osposobljavanja da krenu samostalno u život, a posebno žena koje su pretrpile bilo koji oblik nasilja. Nažalost tih žena je mnogo, one su naši korisnici, te je za njihovu sigurniju i bolju budućnost neophodan rad sa stručnim timovima, ljudima koji razumiju tu problematiku, koji će sa stručne strane pružiti psihosocijalnu podršku da bi se žena osnažila i krenula nekim novim i sigurnijim putem”, navela je Subhija Smajlović, koordinatorica Kuće za žene – Zmajevac.
Nastavljajući svoje aktivnosti sa željom sa se njihov glas o borbi protiv nasilja čuje, Udruženje mladih “FUTURA” odlučilo je Centar za kulturu u Lukavcu i Sahat kulu u Gračanici osvijetliti narandžastom bojom, uz postavljanje pokretnih instalacija sa imenima žrtava nasilja. S ciljem isticanja simbolike koju ova boja predstavlja privukli su pažnju stanovnika ali i šire javnosti.
Osvjetljavanju ovih građevina prethodile su interaktivne aktivnosti za djecu i mlade, kojima su mogli da iskažu svoja mišljenja ali i da izraze svoju kreativnost te da se bore za simbolične nagrade na događaju, koji će biti organiziran na završnoj aktivnosti u Gradačcu, u mjesecu februaru.
“Provodeći razne aktivnosti u dvije lokalne zajednice, uvidjeli smo interes zajednica za ovu temu, empatiju i podršku. Ova tema je jako osjetljiva i bitna za sve, posebno za mlade, koji treba da budu pokretači promjena u svijetu. Nizom aktivnosti, htjeli smo se prisjetiti žrtava nasilja, nedužnih ljudi koji su stradali od ruku nasilnika, ali i motivirati na borbu protiv nasilja, femicida, te omogućiti psihološku pomoć svim ženama koje su doživjele bilo koji oblik nasilja”, naveli su iz Udruženja mladih “FUTURA”.
Svjesnost o sprečavanju nasilja nad ženama i djevojčicama te o rodnoj ravnopravnosti je od izuzetne važnosti u radu s mladima, kako bi se formirali stavovi, prepoznalo, reagiralo i preveniralo nasilje te kreiralo bolje, sigurnije i ravnopravnije okruženje za zajednicu.
U periodu koji slijedi, Udruženje mladih “FUTURA” nastavlja vrijedno raditi na aktivnostima za bolje sutra svih nas.
Projekat “Femicid ne poznaje granice, stoga nijedna žena više” realizira Udruženje mladih “FUTURA” u partnerstvu sa Neformalnom grupom građanki i građana “Gradačac” i Neformalnom lobi grupom žena “Gračanica” uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT.
Ostavi komentar