Mladi političari imaju vrlo važnu ulogu u bosanskohercegovačkom društvu. U kontekstu evropskih integracija i reformskih procesa, njihov angažman i perspektiva mogu doprinijeti jačanju demokratije, vladavine prava i položaja mladih u društvu.
Program “Uči, Misli i Djeluj” za omladinske političke lidere (UMiDp), koji provodi Institut za razvoj mladih KULT vrlo je značajan jer pruža platformu za političko angažiranje mladih. Do sada je kroz ovaj program prošlo više od 90 mladih političara iz 15 različitih zajednica u Bosni i Hercegovini.
Danas, mladi političari izabrani na lokalnom nivou, susreli su se sa ambasadoricom Švedske u Bosni i Hercegovini NJ.E. Helenom Lagerlöf a susret je bio odlična prilika za otvorenu i konstruktivnu razmjenu mišljenja. Diskusija se fokusirala na ulogu mladih u političkim procesima, izazove s kojima se susreću, ali i na mogućnosti za unapređenje njihovog položaja u donošenju odluka.
“Drago nam je da imamo priliku za ovaj današnji dijalog. Institut je kroz različite aktivnosti i obuke sarađivao sa velikim brojem mladih političara, koji danas donose promjene u svojim zajednicama. Mladi političari važan su dio bosanskohercegovačkog društva i njihova aktivna uloga u procesu donošenja odluka neizostavna je za razvoj lokalnih zajednica i društva u cjelini. Za nas u Institutu važno je istraživati nove načine kako mlade prezentirati u politici i pomoći im da učestvuju u procesima odlučivanja te kako im biti što snažnija podrška”, rekla je Ajka Rovčanin, izvršna direktorica Instituta za razvoj mladih KULT.
“Zahvaljujem se na pozivu i zaista se radujem današnjoj diskusiji i razgovoru s mladim političarima. Drago nam je da i u ovom segmentu pružamo podršku BiH i nadam se da ću u toku ovog razgovora steći uvid u razlike između mladih u politici u BiH i Švedskoj. Želim čuti vaša iskustva i odgovoriti na vaša pitanja”, dodala je na početku ovog dijaloga Helena Lagerlöf, ambasadorica Švedske.
Jedno od ključnih pitanja današnje diskusije bilo je kako povećati prisutnost mladih u politici te omogućiti im veći utjecaj u procesima odlučivanja. Pored toga razgovaralo se i o uvođenju izbornih kvota za mlade na izbornim listama, te o tome kako međunarodni faktori mogu pomoći mladim političarima da se bolje pozicioniraju na političkoj sceni, kroz podršku u kreiranju političkih platformi i u politici generalno.
“Danas smo pokazali da mladi nisu samo budućnost, nego i sadašnjost naše politike. Kroz otvorenu diskusiju, razmjenu ideja i praktične primjere, dokazali smo da postoji nevjerovatna energija i kreativnost među mladima u BiH – samo je trebamo prepoznati i usmjeriti. Događaji poput ovog nas sve ohrabruju da zajedno nastavimo graditi prostor gdje mladi mogu aktivno učestvovati u donošenju odluka i bez straha govoriti o stvarima koje su zaista važne za našu generaciju. Današnjim susretom smo započeli jednu u nizu od priča o iskrenoj, hrabroj i odlučnoj ulozi mladih u izborima i u cjelokupnom demokratskom procesu”, zaključio je Adnan Karamujić, zastupnik Naše stranke u Skupštini Brčko distrikta BiH.
Kroz iskustva učesnika programa UMiDp, bilo je moguće čuti kako se suočavaju s preprekama u procesu političkog angažiranja, ali i kako pronalaze rješenja za prevazilaženje tih prepreka. Jedan od važnih zaključaka bio je da je kontinuirana edukacija i međusobna podrška ključna za prevazilaženje tih izazova, te da bi uvođenje elektronskog glasanja povećalo izlaznost mladih na izbore.
Polaznici obuke imali su priliku podijeliti svoje najveće uspjehe i iskustva, ističući i važnost znanja stečenih tokom programa, koja im pomažu u daljem političkom angažmanu. Ova iskustva su predstavljala dragocjen uvid u to kako edukacija mladih može biti važna za njihov aktivniji i efikasniji doprinos političkim procesima.
Ambasadorica Švedske i predstavnici Švedske međunarodne razvojne agencije (SIDE) imali su priliku steći detaljniji uvid u izazove s kojima se mladi političari susreću, kao i u značaj pružanja konkretne podrške mladima u političkom životu BiH.
Ovaj susret je potvrdio važnost međunarodne saradnje u jačanju uloge mladih lidera, koji mogu biti pokretači pozitivnih promjena u društvu. Kroz ovakve inicijative, mladi lideri ne samo da jačaju svoje političke sposobnosti, već i doprinose stvaranju društva u kojem će mladi imati aktivnu ulogu u oblikovanju budućnosti.
Uloga mladih u BiH i dalje je ključna za napredak društva, a ovakvi susreti s predstavnicima međunarodnih institucija doprinose njihovom budućem angažmanu i utjecaju na političke procese u zemlji.
Ostavi komentar