Prema podacima Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK BiH), u posljednje 24 godine izlaznost na lokalnim izborima smanjena je za oko 17%. Građani kao razloge biračke pasivnosti navode različite faktore, ali mladi su često na meti kritika zbog navodne nezainteresovanosti za društvena i politička dešavanja. Ipak, mladi iz godine u godinu pokazuju da zaista biraju, ali i bivaju izabrani.
Iako građani općenito glasaju manje nego ikada prije, bilježimo pozitivne trendove kada su u pitanju mladi.
Ovi podaci govore da su mladi skoro jednako angažovani kao i stariji glasači iako ih se često proziva za pasivnost. To je pokazatelj da mladi nisu indiferentni prema budućnosti svojih zajednica, već su spremni doprinositi u oblikovanju politike koja direktno utiče na njihov život. Ipak, potrebna im je podrška. Uloga društva, obrazovnih institucija i političkih organizacija je ključna u pružanju prilika za uključivanje, informisanje i usmjeravanje mladih prema odgovornom glasačkom i političkom djelovanju.
Posebno je značajno omogućiti mladima da na izbornim listama prepoznaju svoje vršnjake – one koji razumiju njihove potrebe, izazove i aspiracije. To ne samo da povećava povjerenje mladih u političke procese, već i omogućava kreiranje politika koje direktno adresiraju njihovu svakodnevnicu. Prilika da mladi biraju mlade je važan korak ka izgradnji inkluzivnijeg i održivijeg društva.
Institut za razvoj mladih KULT prednjači u inicijativama za animiranje i motivisanje mladih za učešće u demokratskim procesima. Institut organizuje i provodi obuku Uči, misli i djeluj! za omladinske političke liderice i lidere UMiDp, koju je pohađalo preko 60 mladih političara. Svi polaznici obuke u trenutku pohađanja bili su mlađi od 30 godina i dolaze iz preko 15 različitih političkih stranaka i iz svih dijelova Bosne i Hercegovine. Kroz pet generacija, ovi mladi lideri osnaženi su da aktivno učestvuju u kreiranju politika koje utiču na njihov život.
Iako je broj mladih kandidata na izborima opao sa 7398 u 2020. na 5580 u 2024. godini, njihova efikasnost se povećala. Na izborima 2020. godine, 425 mladih kandidata osvojilo je mandate (5,75% od ukupnog broja kandidata), dok je 2024. godine taj broj iznosio 340 (6,09%) od čega je 17 mandata pripalo alumnijima UMIDp obuke što je značajan pokazatelj važnosti podrške i obrazovanja mladih političara. Ovaj trend ukazuje na bolju pripremljenost mladih kandidata, ali i na rastuću podršku birača mladima.
Sve ove mandate, mladi će realizirati na pozicijama općinskih i gradskih vijeća, odnosno skupština opština iako je bilo pet kandidata za načelnike/gradonačelnike. Nažalost među načelnicima i gradonačelnicima u 2024. godini neće biti mladih političara zbog čega je potrebno dodatno osnaživati mlade kako bi se mogli natjecati za izvršne funkcije.
Zanimljivi su podaci u omjeru mladih žena i muškaraca na izbornim listama. Prema podacima Centralne izborne komisije BiH, bilo je više mladih žena kandidatkinja na izbornim listama (11,75%) u odnosu na mlade muškarce (9,63%) što je razlika od oko 2%. Ipak, za otprilike 3% više mandata je pripalo mladim muškarcima odnosu na mlade žene.
Dakle, podaci sugerišu da proces selekcije nije bio proporcionalan zastupljenosti mladih žena i muškaraca među ukupnim kandidatima ili jednostavnije rečeno, iako je brojčano i procentualno bilo više žena na izbornim listama, muškarci su dobili više mandata. Ova disproporcija može biti posljedica društvenih normi, slabije razvijenih neformalnih mreža žena i manjih mogućnosti za mlade žene u politici. Ovaj izazov naravno nije jedinstven za Bosnu i Hercegovinu, ali svakako ukazuje na potrebu za promjenom društvenih normi i jačanjem svijesti o važnosti rodne jednakosti te za podsticanjem žena u sektorima gde su tradicionalno slabije zastupljene kao što je politika.
Zaključno, mladi u Bosni i Hercegovini pokazuju sve veću spremnost da učestvuju u politici, ali im je potrebna kontinuirana podrška, informisanje i edukacija. Programi poput UMiDp ključni su za osnaživanje novih generacija političara, a njihova uspješnost potvrđuje važnost ulaganja u obrazovanje i mentorstvo mladih lidera. Samo kroz zajedničke napore može se osigurati da mladi zauzmu svoje zasluženo mjesto u političkom životu zemlje.
Ostavi komentar