Javni poziv: Obuka za stručne saradnike za rad s mladima

KO SMO MI?

Institut za razvoj mladih KULT – mjesto gdje se ideje o boljem društvu za mlade pretvaraju u stvarnost više od 20 godina. Sarađujemo sa svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini, sa drugim organizacijama i samim mladima kako bi mladi u BiH ostvarili svoj puni potencijal i podržali razvoj društva. Zajedno s vama, omladinskim radnicima i službenicima za mlade, sarađujemo na stvaranju prilika i podrške za mlade širom BiH. Pridružite nam se u izgradnji zajednice u kojoj mladi rastu, uče i preuzimaju inicijativu!

ZA KOGA JE OVA OBUKA?

Da li si aktivan, radiš ili dugoročno volontiraš u omladinskoj organizaciji, omladinskom centru, organizaciji koja se bavi mladima, omladinskom klubu ili u nekoj organizaciji ili instituciji provodiš projekte sa mladima i usmjerene prema mladima? Smatraš se omladinskim radnikom ili nosiš tu titulu u svojoj organizaciji?

Ako je tvoj odgovor potvrdan i ako želiš upoznati slične kolege i podijeliti svoje iskustvo, te naučiti nove pristupe radu s mladima, onda tražimo upravo tebe!

Budi i ti dio nove generacije obuke za stručne saradnike za rad s mladima!

KO SU STRUČNI SARADNICI ZA RAD S MLADIMA?

Stručni saradnici za rad s mladima (poznatiji kao omladinski radnici) predstavljaju osobe koje rade u omladinskim centrima, omladinskim klubovima, omladinskim organizacijama, organizacijama koje rade s mladima ili javnim ustanovama koje podržavaju razvoj mladih. Stručni saradnik podržava profesionalni, lični i obrazovni razvoj mlade osobe. Radeći s mladima na različitim idejama i inicijativama, stručni saradnici za rad s mladima zajedno s mladima rade i na razvoju zajednica u kojima djeluju.

Na inicijativu Instituta 2014. g. zanimanje stručnog saradnika za rad s mladima uvršteno je u klasifikaciju zanimanja Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine pod brojem 3412.

KAKO SE POSTAJE STRUČNI SARADNIK ZA RAD S MLADIMA?

Institut organizira obuku za stručne saradnike za rad s mladima. Obukom podržavamo osobe koje rade s mladima i unapređujemo njihove vještine i znanja za razvoj omladinskog sektora i omladinskog rada u BiH.

Obuka se sastoji iz četiri modula, praktičnog rada i završnog testa.

Tematske oblasti koje se obrađuju tokom obuke su: rad s mladima, komunikacija s mladima, socijalne kompetencije i organizacijske vještine u radu s mladima. Svaki modul traje četiri dana, a interaktivni rad, metode neformalnog obrazovanja, iskustveno učenje i razmjena iskustva su sastavni dio obuke. Obuka pored radnog dijela se sastoji i od niza sadržaja kroz koji će polaznici imati priliku razmjenjivati svoja profesionalna i životna iskustva, ali i družiti se.

Tokom obuke polaznici će imati priliku da stečena znanja primjene u praksi, te da djeluju u svojoj lokalnoj zajednici s ciljem poboljšanja položaja i potreba mladih. Provođenjem lokalne građanske inicijative (LGI) kao omladinski radnik možeš napraviti promjenu koja je potrebna tvojoj zajednici i  mladima. Lokalnu građansku inicijativu smišljaš zajedno sa mladima organizacijama iz vaše iz zajednice, a cjelokupan proces provođenja će savjetodavno i finansijski podržati Institut.

KADA I GDJE SE OBUKA ODRŽAVA?

Planirani termini održavanja obuke:

Modul I: 23–26. januar 2025. g.

Modul II: 20–23. februar 2025. g.

Modul III: 27–30. mart 2025. g.

Modul IV: 24–27. april 2025. g.

Institut zadržava pravo izmjene navedenih termina uz blagovremeno informisanje polaznika.

Lokacija održavanja modula će biti naknadno dostavljena polaznicima.

TROŠKOVI

Institut snosi troškove smještaja, hrane, prijevoza i radnih materijala za vrijeme trajanja obuke. Za organizaciju testiranja i certificiranja potrebno je prije početka prvog modula platiti participaciju u iznosu od 50,00 KM. Participaciju može platiti sam polaznik ili organizacija iz koje dolazi. Za participaciju organizator izdaje odgovarajući račun. Instrukcije za plaćanje na žiroračun bit će dostavljene odabranim polaznicima koji potvrde učešće u obuci. Participacija se plaća samo jednom, prije početka prvog modula i ona važi za cijelo trajanje obuke.

KO SE MOŽE PRIJAVITI NA OBUKU?

Na obuku za stručne saradnike za rad s mladima se mogu prijaviti sve osobe nastanjene u Bosni i Hercegovini koje imaju završenu najmanje srednju školu, rade s mladima u omladinskim centrima, omladinskim klubovima, omladinskim organizacijama, organizacijama koje rade s mladima i na pitanjima mladih, nevladinim organizacijama, savjetovalištima i institucijama koje provode projekte za mlade.

Kako bi prijava bila potpuna, potrebno je da aplikant ima i  podršku barem jedne organizacije ili institucije za učešće, a koja radi s mladima i/ili za mlade.

KAKO SE PRIJAVITI?

Ako želiš biti dio ove obuke, ispunjavaš navedene kriterije i spreman si da inspirišeš mlade s kojima radiš kako biste zajedno mijenjali stvari u vašoj zajednici – prijava je prilika za tebe!

Kroz prijavu, pored osnovnih informacija o sebi, svom iskustvu, snimi video i odgovori na pitanje: „Kako pokrenuti mlade u zajednici?“ Razmisli o izazovima i problemima koje prepoznaješ u svom radu s mladima. Šta ih koči? Koje su njihove potrebe? Podijeli s nama svoje ideje o rješenjima i kako zajedno s mladima praviti  promjenu.

Video treba da traje najviše 3 minute – dovoljno vremena za tvoje najbolje ideje!

Nisi ljubitelj kamere? Nema problema! Svoje odgovore možeš poslati i u tekstualnom formatu – jednostavno napiši svoje prijedloge na maksimalno jednu stranicu A4 formata (Times New Roman, veličina fonta 11).

Ovo je tvoja prilika da pokažeš kreativnost i podijeliš viziju o tome kako osnažiti mlade u tvojoj zajednici.

Za obuku se prijavljuješ putem elektronskog prijavnog obrasca koji se nalazi na linku: https://s.mladi.org/21.04.2-N2.3-3093 u okviru kojeg ćeš nam dostaviti i svoj rad (video ili tekst) na zadanu temu. U obrascu je potrebno da navedeš i dvije preporuke osoba koje bismo mogli kontaktirati (ime, prezime, pozicija i kontakt), a koje nam mogu potvrditi tvoje iskustvo dosadašnjeg angažmana s mladima.

Prijaviti se možeš do nedjelje, 8. decembra 2024. godine do 23:59 sati.

Iskustva polaznika prethodnih generacija ove obuke su dostupna na OVOM linku gdje ćete pronaći arhivu serijala tekstova o omladinskim radnicama i radnicima u BiH. Pisali smo o iskustvima i karijernim putevima kojima su polaznici ranijih generacija krenuli u toku i nakon obuke.

Ako ti sve ovo zvuči dobro i želiš da znaš više o obuci, pridruži se na online info sesiji i saznaj sve što te zanima. Online info sesija održat će se u ponedjeljak, 2. decembra 2024. godine u 18:00 sati, a registrovati se možeš na OVOM linku.

Dodatne informacije o obuci za stručne saradnike za rad s mladima i Javnom pozivu za učešće u obuci možeš dobiti i putem emaila katarina.vuckovic@mladi.org ili broja telefona 033 778 765.

Dokument Javnog poziva dostupan je OVDJE.

NAPOMENA: Izrazi koji su radi preglednosti dati u jednom gramatičkom rodu bez diskriminacije se odnose jednako na osobe svih rodova.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave