Predstavljamo službenike za mlade: Jelena Ninković – Podrška mladim ljudima u malim zajednicama od ključne je važnosti za njihov napredak

Jelena Ninković službenica je za mlade koja živi i radi u Han Pijesku. Tu je završila osnovnu i srednju školu, nakon čega je upisala Pedagoški fakultet u Bijeljini, diplomirala i stekla zvanje profesor razredne nastave. Od 2021. godine zaposlena je u lokalnoj upravi Han Pijesak kao Samostalni stručni saradnik za kulturu, obrazovanje i pitanja mladih.

U privatnom životu, Jelena je supruga i majka troje djece.

Veliku važnost za njen karijerni put smatra da je imalo njeno formalno obrazovanje: „Moje obrazovanje je imalo veliki značaj u napretku i razvoju moje karijere, jer s obzirom na to da sam osposobljena za rad sa mladima, prvenstveno djecom, lako sam se uklopila i uspjela da se prilagodim mladima na području opštine Han Pijesak, da se prilagodim njihovim potrebama, ciljevima i stavovima.“

Svoje znanje i iskustvo, Jelena je proširila i pohađanjem Osnovne obuke za službenike za mlade. Tu je upoznala i kolege iz cijele zemlje koji rade isti ili sličan posao, a s kojima i danas održava kontakt.

Osnovna obuka za službenike za mlade meni lično je značila mnogo. Prvenstveno mi je pomogla da uspostavim i unaprijedim saradnju sa mladima iz moje lokalne zajednice, stekla sam nova znanja i vještine koje mi pomažu da mlade uputim, da im ukažem na to koliko je važna sama politika za mlade i uključivanje mladih u odlučivanje, izradu strategije, implementaciju projekata i svega onoga što je važno za pitanja i bolji položaj mladih. Osim toga, stekla sam i iskrena prijateljstva, koja i danas žive”, navodi Jelena.

O ulozi službenika za mlade u malim sredinama kaže: „Ulogu službenika za mlade u malim zajednicama smatram čak i potrebnijom nego u razvijenim i to posebno zbog činjenice da je mladima iz malih sredina potrebna dodatna pomoć oko razvoja, napretka i svega onoga što im stvara nedoumice. Spoznaja da postoji neko u opštinskoj upravi kome mladi mogu da se obrate za pomoć, pitanje, savjet, lično mislim da je velika stvar i napredak ka samom osnaživanju mladih da krenu u realizaciju raznih projekata i ideja“, kaže Jelena.

S obzirom na to da je Han Pijesak mala zajednica, Jelena navodi da je veoma izazovno raditi.

„Jako je izazovno malim opštinama kao što je Han Pijesak raditi s mladima jer je veoma mali broj mladih tu prisutan, a srednju školu pohađa svega 36 učenika. Upravo iz tog razloga opština u periodu koji slijedi ima za cilj da mlade motiviše, afirmiše i podstakne na rad te da im obezbijedi sve ono što im je potrebno, a u što spada i više kulturnih sadržaja prilagođenih njihovim potrebama, više događaja, veću mogućnost za zapošljavanje, veće grantove, sredstva i podršku. Nadamo se da će na taj način mladi vidjeti perspektivu, svjetliju budućnost i mogućnost ka napretku. To bi bilo od velikog značaja za sve one mlade ljude koji odluče ostati, raditi i stvarati porodice u svom rodnom mjestu“, kaže Jelena.

Ona ipak vidi perspektivu i ne odustaje. Smatra da je uspjeh zadržati već postojeće mehanizme za podršku mladima a ono što je važno istaknuti jeste da Opština Han Pijesak svake godine dodjeljuje stipendije svim studentima s područja opštine, kao i svim učenicima srednje škole.

Želim naglasiti da je to rezultat naše saradnje i rada za boljitak mladih i njihov položaj. Stipendije su u mjesečnom iznosu od 100 KM po svakom studentu i učeniku, a pored toga se i svake godine izdvaja oko 35.000 KM za podršku razvoju sporta što je također domen pitanja mladih. Pored toga, svaki projekat koji mladi apliciraju, trudimo se da podržimo kako bismo pomogli mlade i njihov razvoj“, kaže ona.

Kada je riječ o budućim planovima, opština ima za cilj nastaviti motivirati mlade i podsticati na rad kako bi im se obezbijedilo ono što smatraju da im je potrebno. U skorijoj budućnosti, u planu je i stambeno zbrinjavanje mladih bračnih parova, kao i finansijsku podršku učenicima koji se odluče školovati za neka deficitarna zanimanja.

„Mladima bih poručila da žive život punim plućima, prvenstveno da budu to što jesu – mladi. Da se bore za svoja prava, status, napredak, da se ne plaše ići naprijed, da budu oni ti koji će biti faktor odlučivanja u svojoj opštini i zemlji, da ne odlaze iz rodnih krajeva, da tu ostaju, žive, stvaraju porodice jer samo tako mogu napredovati i njihov glas se može čuti… Važno je da budu uporni, ne posustaju i uspjeh će doći, zagarantovano. A mi službenici za mlade ćemo biti uvijek tu uz njih i za njih!“, za kraj navodi Jelena.

Institut za razvoj mladih KULT planira, organizira i provodi programe obuke za službenike za mlade i certificiranje službenika koji se bave radom s mladima u gradskim, općinskim i kantonalnim organima vlasti. Program obuke sastoji se od osnovne i napredne obuke. Programom osnovne obuke polaznik se osposobljava za obavljanje poslova stručne osobe u državnoj službi za rad s mladima i pohađaju je osobe koje ispunjavaju kriterije prijave na javni poziv prema Pravilniku o procedurama obuke i certificiranju službenika za mlade Federalnog ministarstva kulture i sporta. Naprednu obuku pohađaju osobe koja imaju certifikat osnovnog programa obuke u cilju usavršavanja i doobučavanja. Program osnovne obuke za službenika/cu traje 120 radnih sati, raspoređenih po modulima.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *