Institut i UniCredit Fondacija nastavljaju snažno partnerstvo kroz program EduConnect BiH

U okviru kontinuiranog jačanja saradnje između Instituta za razvoj mladih KULT i UniCredit Fondacije, predstavnice Fondacije Anna Cravero i Letizia Dottorini iz Milana i predstavnice UniCredit banke d.d. Sarajevo boravile su u radnoj posjeti Institutu s ciljem sagledavanja dosadašnjih rezultata programa EduConnect BiH – Primijenjeno učenje za inkluzivne zajednice, kao i planiranih aktivnosti u narednom periodu.

Tokom sastanka održanog u prostorijama Instituta, izvršna direktorica Instituta Ajka Rovčanin, menadžerica za strateško upravljanje programima Jasmina Banjalučkić i programska koordinatorica i voditeljica Odjela za rad s mladima Zorana Tovilović Glavaš predstavile su dosadašnje rezultate u razvoju programa koji predstavljaju čvrst temelj za dalju podršku nastavnom i stručnom osoblju u primjeni iskustvenog učenja u radu.

Poseban fokus EduConnect BiH programa stavljen je upravo na na jačanje nastavničkih kompetencija za uvođenje iskustvenog i servisnog učenja u formalni obrazovni sistem, te povezivanje škola s lokalnim zajednicama kroz konkretne lokalne školske inicijative.

U okviru posjete, predstavnice UniCredit Fondacije i Unicredit banke prisustvovale su i prvom modulu Uči, Misli i Djeluj! UMiD obuke za nastavno i stručno osoblje srednjih škola u BiH, gdje su imale priliku da iz prve ruke čuju od učesnika šta ih je motiviralo da učestvuju u obuci, kao i njihova očekivanja od programa obuke. Obuka je osmišljena i provodi se tako da se teorijska znanja povezuju sa praktičnom primjenom u školskom i vanškolskom okruženju.

Ovakav pristup dodatno je potvrdio važnost ulaganja u kontinuirani profesionalni razvoj nastavnog i stručnog osoblja kao ključnih aktera u stvaranju inkluzivnih i podsticajnih obrazovnih okruženja.

Posjeta je ujedno bila i prilika za razgovor o dugoročnim efektima programa EduConnect BiH, te važnosti partnerskog odnosa između civilnog i profitnog sektora u borbi protiv obrazovnog siromaštva i ranog napuštanja školovanja.

Zajednički je istaknuta potreba za programima koji ne ostaju samo u okvirima učionice, već omogućavaju mladima da kroz učenje iz iskustva aktivno doprinose razvoju svojih lokalnih zajednica.

„Prilika da se lično susretnemo s ključnim akterima koji stoje iza programa koje podržavamo unutar i izvan učionice, za nas predstavlja neprocjenjiv trenutak uvida, dijaloga i zajedničke odgovornosti. Omogućava nam da se direktno povežemo s lokalnim zajednicama te razvijemo dublje i sveobuhvatnije razumijevanje strukturnih izazova i neiskorištenog potencijala unutar obrazovnog sistema“, kazala je predstavnice Unicredit Fondacije Anna Cravero.

„Sa više od dvadeset godina iskustva, Institut KULT je odigrao ključnu ulogu u osnaživanju nastavnika širom Bosne i Hercegovine, podstičući kontinuirani profesionalni razvoj i promovirajući inovativne pedagoške pristupe koji jačaju odnos između nastavnika i učenika, posebno u najsloženijim i najranjivijim kontekstima. Njihov rad pokazuje da se kvalitetno obrazovanje ne gradi samo na nastavnim planovima i programima, već na povjerenju, posvećenosti i spremnosti na razvoj i promjene. U okviru UniCredit Fondacije ponosni smo što stojimo uz njih, doprinoseći korak po korak pravednijem i perspektivnijem obrazovnom putu za buduće generacije, nastojeći da nijedan učenik ne bude izostavljen“, poručila je Cravero.

Program EduConnect BiH – Primijenjeno učenje za inkluzivne zajednice realizira se uz finansijsku podršku UCF Edu-Fund Platforme UniCredit Fondacije, koja djeluje s ciljem smanjenja obrazovnog siromaštva, jačanja kapaciteta nastavnika i unapređenja zapošljivosti mladih kroz razvoj relevantnih vještina u zemljama u kojima UniCredit banka posluje.

Povezane objave

Rad s mladima

Institucionalno prepoznavanje rada s mladima kao ključ razvoja društva

U prostorijama Narodne skupštine Republike Srpske održan je sastanak predstavnika Instituta za...

OrangeDayLjudska pravaRad s mladima

Poziv za dostavljanje umjetničkih radova: “O nasilju se ne šuti!”

Nasilje nad ženama i djevojčicama predstavlja ozbiljno kršenje osnovnih ljudskih prava i...

Rad s mladima

Pokrenuta dijaloška platforma predstavničkih tijela mladih u BiH

Prvim sastankom dijaloške platforme predstavničkih tijela mladih u Bosni i Hercegovini održanim...