Grad Mostar kontinuirano drži fokus na kreiranju boljih uslova kako bi se mladima omogućilo ostvarenje punih potencijala. Uključivanje mladih u odlučivanje pokazalo se ključnim za jačanje demokratskih procesa i stvaranje društva koje će odgovoriti na njihove potrebe. Podrškom projekata omladinskih organizacija, Grad koristi vrijedan mehanizam brige o mladima koji upravo ovoj populaciji pruža prostor i priliku da kreiraju konkretne aktivnosti i rješenja za izazove sa kojima se susreću.
Odabir projekata koji će biti podržani zadaća je Komisije za ocjenjivanje i odabir projekata Grada Mostara, a Grad je odlučan da predstavnici mladih budu ravnopravno uključeni kao članovi ove Komisije.
Grad Mostar će uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT kreirati rješenje kojim će se omogućiti uključivanje mladih u rad Komisije.
Tokom radnog sastanka održanog sa stručnom saradnicom za saradnju sa nevladinim organizacijama i pitanja mladih Sabinom Memić, pored potrebe za većim uključivanjem mladih u procese odlučivanja razgovaralo se i o različitim izazovima na terenu. Smanjenje broja omladinskih organizacija kao negativan trend prepoznato je, ne samo u Mostaru, nego i šire.
Zajedničko razumijevanje odgovora na ovaj izazov je kontinuiran rad na informiranju i motiviranju mladih u školama, pogotovo okupljenim u vijeća učenika, kako bi izgradili razumijevanje i kapacitete za demokratsko djelovanje i ostvarivanje svojih prava.
Mogućnost da se Grad Mostar podrži u promicanju učešća mladih u demokratskim procesima i jačanje njihove pozicije u odlučivanju pužena je u okviru projekta „Smislimo, kreirajmo i usvojimo usvojimo politike prema mladima“ koji finansira Evropska unija a provodi Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Regionalnim uredom za suradnju mladih (RYCO), Vijećem mladih Federacije BiH, Mrežom omladinskih centara za animiranje, razvoj i trening Republike Srpske (M.O.C.A.R.T.) i Asocijacijom srednjoškolaca u BiH.
Ostavi komentar