Za mlade, sa mladima: Doboj piše novu omladinsku priču

Grad Doboj, kao zajednica posvećena mladima, već započinje izradu nove omladinske politike za period 2026–2030. godina, iako važeća strategija ističe tek krajem ove godine. Ovakav proaktivan pristup predstavlja primjer dobre prakse u osiguravanju kontinuirane podrške i sistemske brige o mladima.

Omladinska politika predstavlja dokument institucija vlasti sa programskim pristupom prema mladima što uključuje definirane probleme i potrebe mladih, strateške pravce djelovanja te ciljeve i mjere za realizaciju strategije.

Održani prvi sastanak Koordinacionog tijela i radnih grupa u okviru procesa izrade omladinske politike Grada Doboja korak je ka strukturiranom i participativnom radu na kreiranju strateškog dokumenta koji će definirati smjernice za unapređenje položaja mladih u ovoj lokalnoj zajednici.

Sastanku su prisustvovali članovi Koordinacionog tijela koje čine predstavnici gradske uprave, javnih ustanova, omladinskih organizacija i drugih relevantnih aktera, kao i članovi tematskih radnih grupa. Učesnici su imali priliku upoznati se s dosadašnjim tokom procesa, ključnim koracima koji slijede, te ulogom koju svako od njih ima u daljoj izradi omladinske politike. Svojim sastavom ovo radno tijelo pokazuje da će glas mladih biti prisutan i zastupljen tokom cijelog procesa, odnosno u kreiranju sistemskih odgovora koje će Grad Doboj ponuditi mladima jer su predstavnici mladih i mladi eksperti punopravni članovi u svakoj od 6 tematskih grupa.

Istraživanje položaja i potreba mladih je već u toku, a prikupljaju se relevantni uvidi o svakodnevnim izazovima i prioritetima ove populacije kroz sveobuhvatne ankete koje provode mladi anketari iz Doboja ispitujući mlade čiji će odgovori zajedno sa ostalim podacima koje će prikupiti radne grupe biti polazna tačka za kreiranje strateškog dokumenta.

O mladima se često govori kao o “budućnosti društva”, a kvalitetna omladinska politika je ključna kako bi mladi imali stvarne šanse u sadašnjosti. Lokalna omladinska politika omogućava sistemsko djelovanje i dugoročnu podršku u oblastima obrazovanja, zapošljavanja, zdravlja, kulture, učešća i mobilnosti. Kroz jasno postavljene ciljeve, mjere i budžetsku podršku, omladinska politika daje sigurnost i postaje instrument koji odgovara na stvarne potrebe mladih i kreira temelje za njihovo aktivno učešće u razvoju zajednice. Zato je važno da ovakvi procesi budu inkluzivni, transparentni i vođeni podacima.

Ovo je važan korak ka sistemskom pristupu rješavanja izazova s kojima se mladi suočavaju u Doboju, te doprinos stvaranju lokalne zajednice u kojoj će se mladi osjećati prepoznato, uključeno i podržano.

Proces izrade politike odvija se uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT, u okviru šire inicijative jačanja kapaciteta lokalnih zajednica za izradu i provedbu omladinskih politika širom Bosne i Hercegovine kroz projekat „Smislimo, kreirajmo i usvojimo usvojimo politike prema mladima” koji finansira Evropska unija a provodi Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Regionalnim uredom za saradnju mladih (RYCO), Vijećem mladih Federacije BiH, Mrežom omladinskih centara za animiranje, razvoj i trening Republike Srpske (M.O.C.A.R.T.) i Asocijacijom srednjoškolaca u BiH.