Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentoriranim osobama u prepoznavanju njihovih snaga, motivaciji i pripremi za ulazak na tržište rada, traženju posla i njegovom zadržavanju. Proces mentorstva za zapošljavanje predstavlja inovativan pristup u sistemu socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini, nudi brojne benefite, među kojim je i kreiranje platforme i pravca za dalje jačanje institucionalne podrške i ekonomskog razvoja lokalnih zajednica.
Enisa Mešetović je stručna savjetnica za obrazovanje, pitanja mladih i NVO sektor u Općini Ilijaš. Osim toga, certificirana je stručna saradnica za rad sa mladima, certificirana službenica za mlade i savjetnica za Pasoš kompetencija. Svojim predanim radom i stručnim znanjem, aktivno doprinosi unapređenju dostupnih resursa i stvaranju novih prilika u zajednici, kao i razvoju mladih u BiH, potičući ih na aktivno uključivanje u društvene procese i pružajući im alate za uspješan lični i profesionalni razvoj.
Rad s mladima za Enisu predstavlja jedan od najljepših, ali istovremeno najizazovnijih i najodgovornijih poslova.
Snažno vjerujući u važnost zajednice i međusobne podrške, kao mentorica za zapošljavanje, dobila je jedinstvenu priliku da značajno doprinese napretku i razvoju svog okruženja. Smatra da mentorski proces ne obogaćuje samo one koje vodi, već i nju, omogućavajući joj da se susretne s novim perspektivama, raznolikim životnim pričama i izazovima koji su proširili njeno razumijevanje i iskustvo.
„Iako zaista imam razvijenu empatiju i razumijevanje, kroz mentorstvo za zapošljavanje sam proširila svoje razumijevanje ljudskih iskustava i potreba. Nadalje, kroz mentorstvo, kontinuirano se razvijaju vještine aktivnog slušanja, postavljanja pitanja i jasnog izražavanja”, kaže Enisa.
O značaju procesa mentorstva za zapošljavanje za našu zemlju, Enisa navodi: „Proces mentorstva za zapošljavanje može imati značajan utjecaj na različite aspekte društva, uključujući privredni sektor i tržište rada, posebno u zemljama poput Bosne i Hercegovine gdje postoji potreba za podrškom razvoju ljudskih resursa i poboljšanjem kompetencija radne snage. Ono može biti ključno u povećanju zapošljivosti i smanjenju stope nezaposlenosti i igrati važnu ulogu u integraciji marginaliziranih grupa u društvo i ekonomiju. Pružanje podrške i smjernica može pomoći osobama s manje pristupa obrazovanju ili drugim resursima da se lakše uključe u društveni i ekonomski život.“
Kada bi ponovo birala, bez sumnje, ističe da bi opet izabrala da bude mentorica za zapošljavanje. To je uloga koja je ispunjava, a posebno kroz priliku da posmatra kako njeni mentiji rastu, ostvaruju svoje ciljeve i razvijaju samopouzdanje, što je za nju neizmjerno inspirativno i motivirajuće.
„To iskustvo me svakodnevno podstiče da budem bolja u onome što radim i da kontinuirano tražim načine kako bih pružila što kvalitetniju podršku svojim mentijima“, kaže ona.
Dodatnu motivaciju nalazi i u osjećaju zajedništva i pripadnosti s drugim mentoricama, gdje kao dio kolektiva dijeli zajedničku viziju i želju za osnaživanje i razvoj mladih.
Enisa prepoznaje koliko je važno biti podrška mladima, nudeći im razumijevanje i smjernice dok prolaze kroz izazovne faze života.
“Kroz rad s mladima, imamo priliku oblikovati njihove živote i pomoći im da postanu samopouzdani i odgovorni pojedinci. Svaki doprinos koji pružimo može imati dugoročne pozitivne posljedice, ne samo za njihove živote, već i za zajednicu u kojoj živimo. Neka naša podrška bude temelj za njihovu snažnu budućnost“, navodi Enisa.
Poruka koju Enisa želi poslati drugim akterima koji rade sa mladima je: “Vaša podrška može promijeniti nečiji život.”
Institut za razvoj mladih KULT u okviru projekta „Socijalno mentorstvo mladih u Bosni i Hercegovini“, kao partner na regionalnom projektu „Social Inclusion of Disadvantaged Groups in the Western Balkans (SoRi III), koji realizira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u Bosni i Hercegovini razvija pristup socijalnog mentorstva – mentorstva za radnu integraciju, prema metodologiji koju je razvila Asocijacija za istraživanje, komunikaciju i razvoj PUBLIC iz Skoplja.
Ostavi komentar