Uspješno je završena Druga konvencija o radu s mladima u BiH!

Kako bi svi oni koji se bave pitanjima mladih i ulažu u mlade dobili priliku za razmjenu iskustava i za proslavu svih dosadašnjih uspjeha, Institut za razvoj mladih KULT organizirao je Drugu konvenciju o radu s mladima u Bosni i Hercegovini.

Događaju je prisustvovao veliki broj učesnika koji teže da se njihov glas čuje, a koji se fokusiraju na važna pitanja vezana za omladinski sektor i prilike za nova partnerstva, poznanstva i zajedničke inicijative. Upravo Druga konvencija o radu s mladima bila je odlična prilika za umrežavanje, upoznavanje i buduće zajedničko djelovanje organizacija civilnog društva, omladinskih organizacija, krovnih tijela mladih, organizacija koje se bave pitanjima mladih, institucija nadležnih za pitanja mladih, donatorske zajednice koja ulaže u pitanja mladih, istraživača i drugih u BiH koji su na bilo koji način povezani sa mladima i zajedno sa njima idu korak naprijed.

Svojim obraćanjem prisutnima, događaj je otvorila izvršna direktorica Instituta za razvoj mladih KULT, Ajka Rovčanin: ”Konvencija nije samo događaj, ovo je nastavak našeg zajedničkog procesa djelovanja, te poziv za partnerstvo između organizacija i institucija vlasti, podrška multisektorskom pristupu i prilika za dijeljenje pozitivnih praksi ali i izazova koji nas prate.”

“Ministarstvo civilnih poslova smatra da je snažan omladinski sektor jedan od temelja stabilnog i naprednog društva. Ono što ovaj događaj čini posebnim je to da mladi nisu tema i nisu simbolično tu nego jer imaju mnogo toga za reći i imaju energiju koju treba usmjeriti”, rekao je Adnan Husić, pomoćnik ministrice Ministarstva civilnih poslova BiH.

Nakon uvodnih obraćanja, učesnici događaja imali su priliku prisustvovati panelu “Omladinski rad kao alat za osnaživanje mladih”, na kojem su svoja iskustva i ideje iznijeli: Adis Salkić, pomoćnik ministrice za mlade Federalnog ministarstva kulture i sporta, Milijana Simić, šefica Odjeljenja za stručne i administrativne poslove u Vladi Brčko distrikta BiH, Jasmina Banjalučkić, menadžerica za strateško upravljanje programima u Institutu za razvoj mladih KULT i Aleksandar Petković, samostalni stručni saradnik za rad sa mladima, udruženjima i nevladinim organizacijama u Opštini Stanari.

Kroz paralelne sesije, nastavljen je razgovor o poticanju inkluzije kroz omladinski rad, o budućnosti omladinskog rada, njegovoj vidljivosti u medijima, o životnom pozivu i/ili poslu, ali i o prevenciji koja je jako važna kada je riječ o radu s mladima.

Sjajni učesnici i panelisti doprinijeli su svojim idejama i pitanjima, kreirajući atmosferu za kreativnu razmjenu mišljenja. Zahvaljujući korisnim i zanimljivim diskusijama, te iznošenju različitih perspektiva, svaka sesija bila je prilika za učenje i međusobnu inspiraciju.

“Drago mi je što sam upoznao različite ljude, družio se s njima i stekao novo iskustvo. Na događaju smo prepoznali neke zajedničke kvalitete koje treba da vrednujemo te neke procese koje treba u budućnosti poboljšavati”, rekao je Ajdin Fejzić, učesnik događaja.

“Dotakli smo se važnih tema kroz razgovor o mladima i njihovom položaju, zaključili šta je to još potrebno poboljšati, te kako primijeniti primjere dobre prakse”, dodala je učesnica Mateja Topić.

Tokom drugog dana konvencije fokus je stavljen na održivost omladinskog rada, važnost saradnje sa drugim akterima, ali i pitanje kako nastaviti ulagati u omladinski rad i kreirati njegovu budućnost.

Zaključci konvencije će bilježiti stavove svih učesnika kako bi se svim akterima, posebno donosiocima odluka i javnosti poslala poruka o važnosti rada s mladima, prepoznavanja svih aktera, te uključivanja BiH i aktuelne programe u regiji i Evropi.

Drugu konvenciju o mladima u BiH organizirao je Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Ministarstvom civilnih poslova u BiH a uz podršku Ambasade Švedske u BiH.

Medijski partner događaja je Antena Sarajevo.